Kiedy układasz plan zwiedzania Tunezji i na mapie widzisz – Baseny, myślisz biorę to!! Tylko ta nazwa jakaś taka dziwna … Baseny Aghlabidów. Zerkasz do źródeł, doczytujesz, przyjeżdżasz na miejsce, no i czar pryska. Czym zatem są owe baseny?
Co to są Baseny Aghlabidów?
Powstałe tuż za murami miasta Kairouan, są niczym innym jak zbiornikami na wodę. I to takimi wiekowymi! Powstały w IX wieku i miały stanowić zaopatrzenie dla intensywnie rozwijającego się miasta. Pierwotnie zbierano do nich jedynie opady, ale z czasem zbudowano skomplikowany system tam, kanałów oraz 40 kilometrowy akwedukt, doprowadzający wodę do miasta z pobliskich gór Cherichira.
Docelowo zbiorniki mogły pomieścić około 70 000 metrów sześciennych wody! W ich skład wchodziły dwa zbiorniki retencyjne – mały i duży, oraz kilka cystern. Zbiorniki wybudowano z kamienia i pokryto powłoką wodoodporną, każdy miał około 5 metrów głębokości. Dziś jest to darmowa atrakcja, która możemy podziwiać z pobliskiego tarasu widokowego, na sam teren basenów wejścia nie ma… i wody w nich też nie ma.
Ale wychodzi na to, że nie myliłam się myśląc o nich jako o basenach! W czasach dynastii Aghlabidów były oazą wypoczynku dla elit.
Kim byli Aghlabidzi?
Aghlabidzi to dynastia muzułmańskich książąt, która rządziła północną Afryką w IX wieku. To za jej czasów zostaje założone pierwsze muzułmańskie miasto w tej części kontynentu, a był nim Kairouan. Po około 100 latach rzadów zostali obaleni, ale do tego czasu prowadzili walki z rdzenną ludnością, którą stanowili Berberowie, a ze swojej stolicy utworzyli centrum kultury muzułmańskiej na zajętych terenach Afryki Północnej, czyli Maghrebu.