Qawra i okolice – Maltańskie Akwarium Narodowe.


Malta – mała wyspa na Morzu Śródziemnym licząca zaledwie 27 kilometrów długości i 15 km szerokości. Jej powierzchnia 246 km2 daje zbliżoną powierzchnię do Bolesławca ! Doskonała do zwiedzenia o każdej porze roku.  Kryje w sobie bogactwa natury, historii ale i zapewnia doskonały relaks.

Kilka słów o historii.

Starożytni Grecy uważali ją za „pępek świata”, na przełomie XVI\XVII wieku rycerze zakonu joannitów uczynili z niej najpotężniejszą twierdzę Europy. Podczas II wojny światowej była najintensywniej bombardowanym rejonem (3 tysiące nalotów w dwa lata) i to tu do 1979 roku stacjonowała brytyjska Flota Śródziemnomorska. Dziś jako maleńkie, samodzielne państwo doskonale się rozwija. Jest w bardzo dobrej kondycji gospodarczej i ma najniższy procent bezrobocia wśród młodych ludzi w całej Europie.

Bugibba i Qawra – kurorty turystyczne.

Bogata, różnorodna historia wyspy zachęca do tego by zagłębić się w jej tajemnice. Rozpocznijmy ich odkrywanie. Na początek zapraszam Was na relaks, na zabawę, na północno – zachodnie wybrzeże, w okolice kurortów Bugibba i Qawra.

Z jednej strony nie jest tu ani pięknie ani klimatycznie. Ot taka antyreklama dla tych, którzy oczekują ciszy i relaksu. To nie w tym rejonie. Baza hotelowa jaka tu powstała rozwinęła się w latach 70 – tych XX wieku. W Bugibbie dominują Brytyjczycy, jest tu głośno, tłoczno ale i tanio. Qawra zapewni natomiast luksusowe hotele. Rzeczywiście jest tutaj mało do zwiedzania, nie ma co liczyć na miejsca przesiąknięte historią ale miejscowości te są doskonałą bazą do wypadów po Malcie. Pozwala na to m.in doskonale funkcjonująca w tym rejonie komunikacja.

Wybrałam ten rejon zimą 2021 roku ( styczeń) w okresie pandemii i okazało się, że to był strzał w dziesiątkę ! Ze względu na bardzo małą ilość turystów znalazłam tu bardzo dobry hotel w bardzo niskiej cenie, ciszę i spokój bez tłumów turystycznych i pętlę autobusową 200 metrów od mojego hotelu!

CO WARTO TU ZOBACZYĆ ?

Jeśli traficie w to miejsce, to nie sposób nie zaglądnąć w kilka miejsc.

Malta National Aquarium

Na wybrzeżu w Qawrze, na końcu promenady znajduję się Maltańskie Akwarium Państwowe. Przy kasie, wraz z biletami otrzymamy mapkę oceanarium, z opisami poszczególnych akwariów.

Malta National Aquarium zajmuje powierzchnię około 20 000 metrów kwadratowych. Składa się nie tylko z Akwarium ale też wielopoziomowego parkingu, obiektów gastronomicznych, sklepików oraz informacji turystycznej.

Cały obiekt podzielony jest na kilka sal, z której każda poświęcona jest innemu akwenowi. Największe wrażenie pod względem kolorystycznym jak i estetycznym dostarczają akwaria Oceanu Indyjskiego. Oprócz ryb, spotkamy tu gady, owady i płazy.

 

Dwa ostanie pomieszczenia zostały dedykowane Malcie. Zadbano tu o wszystkie szczegóły tak by oddać prawdę jaką skrywają otaczającą wyspę wody.

Dostrzeżemy tu m.in akwarium z posagiem Jezusa, który rzeczywiście jest ukryty w maltańskich wodach i stanowi główny punkt wypadowy nurków. Czy tez fragment kotwicy statku, którym podróżować miał św. Paweł Apostoł i który rozbił się w pobliżu Malty.

 Godziny otwarcia

10.00-18.00 – CAŁY TYDZIEŃ

Ceny biletów:

normalny – 13 euro

ulgowy  – 6 euro, dzieci do 4 roku życia wstęp za darmo.

Ważne: Jeśli posiadasz bilet na Gozo, wówczas otrzymasz zniżkę do Aquarium.

St.Paul’s Bay

Bugibba i Qawra powstały w sąsiedztwie starej rybackiej wioski San Pawl il – Bahar ( St. Paul’s Bay). I jeśli chcemy poczuć atmosferę Malty to właśnie tam musimy się udać. Gdy wejdziemy w wąskie uliczki, dostrzeżemy typowe maltańskie domy, nad którymi czuwa jeden ze świętych a nazwiska zamieszkujących tu osób wyryte są na budynku.

 

Przy niemal każdych drzwiach zamontowana jest płaskorzeźba, plakietka czy emblemat z wizerunkiem jakiegoś świętego. Najczęściej dostrzec można wizerunek rycerza – Jerzego oraz świętej Rity – patronkę małżeńskich trudów. Ale odnajdziemy też świętego Józefa czy Maryję.

Warto też zwrócić uwagę na malutkie sklepiki, piekarnie, kawiarnie i … zakłady fryzjerskie, zajmujące powierzchnię nie większą niż 2x metry 🙂

 

Do tego mały uroczy kościółek św. Pawła i mieszczący się nieopodal port rybacki.

 

Kurorty nie gwarantują zbyt wielu atrakcji, oprócz barów, kawiarni i dyskotek ale stanowią doskonałą bazę wypadową do dalszych miejscowości, do których zabiorę już Was niebawem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *