Muzeum Motoryzacji w Bukareszcie.


Będąc w Bukareszcie warto udać się do dość niecodziennego muzeum. Mowa o Tiriac Collection, prywatnym Muzeum Motoryzacji.

Kim jest Ion Tiriac?

Tiriac Collection to prywatna kolekcja aut, motocykli, charakterystycznych wozów należąca do byłego rumuńskiego tenisisty i hokeisty Iona Tiriaca. Obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych Rumunów, a na pewno za jednego z najbogatszych. W 2007 roku jego nazwisko zaistniało na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”.

Ion Tiriac nie zbił majątku tylko na sporcie . Po zakończeniu kariery został biznesmenem. Założył m.in pierwszy postkomunistyczny bank w Rumunii, firmę ubezpieczeniową czy leasingową. Posiada również własne linie lotnicze „Ion Tiriac Air” obsługujące helikopter i odrzutowce biznesowe.

Mercedes-Benz SLR Stirling Moss

Prywatna kolekcja aut

Dzięki zgromadzonej przez lata fortunie Ion może realizować swoją pasję. A niewątpliwie są nią samochody. Od 2013 roku postanowił podzielić się swoimi zainteresowaniami z szerszą grupą osób i na przedmieściach Bukaresztu, w Otopeni, otwiera specyficzną galerię Tiriac Collection.

Harley Davidson

Osoby odwiedzające to miejsce mogą podziwiać 150 z 250 samochodów należących do biznesmena. Odnajdziemy tu również słynne motocykle Harley Davidson, wozy strażackie czy amerykańskie auta z lat 30 tych XX wieku, prototypy dzisiejszych food trucków.

Najstarszym eksponatem kolekcji jest wyprodukowany w 1899 roku czterokołowiec Hurtu 3 1/2. Oprócz tego znajdują tu się Mercedesy, Jaguary, Rolls- Royce ( w tym wyjątkowa, pełna kolekcja Rolls Royce Phantom z serii I-VII, oraz IV), Fordy, Cadillaci, Ferrari, Aston Martin i wiele innych znanych i mniej znanych marek światowych.

Moją uwagę szczególnie przykuły trzy Rolls – Royce Phantom. i jako kobieta posłużę się kolorami 🙂

Różowy – (Rolls Royce Phantom V) to model, który wcześniej należał do Eltona Johna i też na jego polecenie został przemalowany, zaś wnętrze wykonano w kolorze białym.

Rolls Royce Phantom V

Zielony – (Rolls Royce Phantom IV) to najbardziej ekskluzywny model Rolls Royce przeznaczony dla rodzin królewskich. Ten model powstał na zamówienie księcia Edynburga Filipa, męża królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II.

Rolls Royce Phantom IV

Granatowy –  (Rolls Royce Phantom IV) auto początkowo było używane przez Lorda Ernesta Hivesa, dyrektora działu silników lotniczych i prezesa Rolls-Royce Ltd.  Następnie sprzedano go księżnej Kentu – Marinie.

Rolls Royce Phantom IV

Zwiedzanie Tiriac Collection – jak dojechać i ceny biletów

Z centrum Bukaresztu na przedmieścia Otopenii można dostać się autobusem miejskim. Bilety należy zakupić w specjalnych kioskach i odbić w automacie po wejściu do autobusu (uwaga, są kontrole).

Co do zwiedzania Tiriac Collection warto sprawdzić na google bieżące godziny otwarcia, które są aktualizowane z dnia na dzień. Często ze względu na prywatne imprezy kolekcja może być danego dnia lub w danych godzinach niedostępna. Co do cen biletów, nie są one wygórowane. Za cenę około 20 lei (przelicznik 1:1) możemy przyglądać się autom tak długo, jak tylko będziemy chcieli. Jedynym minusem jest unoszący się w pomieszczeniu zapach spalin, chociaż auta nie są w tym miejscu uruchamiane.

Być może to sam Ion Tiriac wypożycza sobie dowolne auto na małą przejażdżkę. Może Wam się uda go spotkać?

Lamborghini Diablo 1991

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *