Cypryjski Góry Troodos – Olimp i wioska Omodos (cz.2). 2


Im bliżej górskiego szczytu, tym bardziej spada temperatura a niebo zasuwa się chmurami. W Grecji mówi się, że jeśli Olimp przykrywają chmury to znak, że Zeus śpi. Tutaj, rodzimi Cypryjczycy, nie nazywają swojego górskiego szczytu Olimpem , traktują to  nazewnictwo jako państwowe. Na co dzień najwyższy szczyt gór Troodos zwą po prostu… Śnieżką.

Cóż, całe góry przypominają, chociażby pod względem wysokości,nasze rodzime Sudety. Na sam szczyt nie udało  się wjechać, tak wjechać, bo tutaj prowadzi do niego droga asfaltowa, ze względu na dość dużą warstwę śniegu. Zjeżdżając z góry w kierunku wioski Omodos zatrzymałam się w małej restauracyjce na słynne cypryjskie mezze. informacje o tej „potrawie” znajdziecie w osobnym wpisie.

Wioska Omodos

Wioska Omodos ma dość nietypowy, jak na Cypr wygląd. Zawdzięcza to pewnemu francuzowi, który na początku okresu nowożytnego zakupił wioskę. Piękne brukowane centrum, wąskie uliczki, prostopadle położone uliczki i zadbane małe kamienice powodują, że nie czujemy się jak w greckiej części wyspy.

 

 

Dziś słynie ona z wyrobu tradycyjnych koronek, dodatkowo znajdziemy tutaj sporo kramików specjalizujących się w wytwarzaniu naturalnych dżemów, przetworów, syropu z drzewa świętojańskiego czy pastelaki – orzechów, ziaren zatopionych w słodkim karmelu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wino Camanndaria

Wioska najbardziej słynie z produkcji najstarszego na terenie Cypru wina – Camanndaria. Wędrując wioskowymi uliczkami można pokosztować wina w wielu lokalnych sklepach i odwiedzić muzeum wina z wiekową maszynerią do jego produkcji. Wino Camanndaria produkowane jest tylko na Cyprze i tylko w 14 wioskach.

Za sprawą angielskiego króla – Ryszarda Lwie Serce i Zakonu Maltańskiego zyskało sławę na całym świecie. Dotarło również do naszego władcy, Kaziemierza Wielkiego, kiedy to w Krakowie w 1364 roku odbywał się zjazd pięciu królów, w tym króla Cypru (to tak zwana Uczta u Wierzynka). Nazwa Comanndaria uznawana jest za najstarszą nazwę wina a powstanie tego trunku datuje się na 3000 r.p.n.e. W swoich utworach wspominali o nim starożytni piewcy, tacy jak Homer czy Seneka.

Omodos to jedna z najpiękniejszych wiosek jaką mogłam odwiedzić na terenie Cypru. Dla miłośników zabytków wart polecenia jest XVII wieczny kamienny klasztor, z bogato zdobionym ikonostasem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy do “Cypryjski Góry Troodos – Olimp i wioska Omodos (cz.2).