Orgosolo – miasto murali. cz.2


Murale – jasna strona miasta.

Orgosolo ma również drugie oblicze i z niego jest dziś najbardziej znane. Chodzi kolorowe murale, widoczne na każdym budynku. Jedne okraszone sentencją, inne wymownie krzyczą na temat problemów współczesnego świata. Ile ich jest? Nie wiadomo. Podaję się, że ich liczba waha się pomiędzy 150 a 350. Tak duża rozbieżność spowodowana jest tym, iż z czasem zamalowywano jedne by powstały drugie. Ale po kolei…

Skąd pomysł na murale?

Pierwszy mural pojawił się w Orgosolo w latach 60 XX wieku. Jego autorem był włoski anarchista. Niezadowolona z ówczesnych rządów buntownicza grupa, stworzyła mural przedstawiający mapę Włoch ze znakiem zapytania w miejscu Sardynii. Jakby chciała wykrzyczeć: Ile Italio znaczymy dla Ciebie? Gdzie jest nasze miejsce?

Mural przedstawiający Sardynię – najstarszy w Orgosolo

Z czasem pomysł na malowidła na ścianach, jako formę sztuki, podchwycił miejscowy nauczyciel Franceso del Casino. Początkowo stworzył serię plakatów o tematyce społecznej, które zawisły na ulicach miasteczka. Z czasem  (od lat 70 XX wieku) rozpoczął, wraz ze swoimi uczniami, przenosić je z papieru na mury. Miał w tym oczywiście ukryty cel. Chciał zaangażować młodzież w życie Orgosolo i uwrażliwić ją na problemy współczesnego świata.

Giuseppe Garibaldi – włoski bojownik o zjednoczenie Włoch

Idea tworzenia murali została podchwycona przez innych artystów i na miejskich uliczkach zaczęły pojawiać się murale odzwierciedlające to, co dzieje się na świecie. Odnajdziemy więc wątki nawiązujące do konfliktów                (wojna w  Wietnamie , atak na WTC) czy reżimowych rządów – Pinoccheta, Huseina. Są też te o tematyce lżejszej, ukazujące życie codzienne, tradycje i historię Sardynii. Nie mogło również zabraknąć wątku słynnych „banditti”.

 

 

Atak na WTC

Charlie Chaplin ” Kolejna wojna? Nie, dziękuję”

Murale dziś.

Tak jak wspominałam, mówi się, że murali może być około 350. I cały czas przybywają nowe. Tak naprawdę każdy może stać się autorem naściennego malowidła. Wystarczy przygotować projekt i złożyć go u burmistrza miasta. Po uzyskaniu akceptacji projekt trafia w ręce studentów studiów artystycznych i ci przenoszą go na mury. Władze są otwarte na taką formę promocji, która zdecydowanie ociepla wizerunek miasta po ciężkich czasach, gdy w mieście „rządzili” banditti.

Mural, który mnie zachwycił.

Teraz trochę prywaty i mural, na który zachwycił mnie nie tylko wykonaniem ale i historią powstania.

Autorem projektu muralu jest 12 letnia dziewczynka, która napisała list do władz, w którym zadała pytanie dlaczego ludzie prowadzą wojny i zabijają niewinne osoby. Wykazała się niezwykłą dojrzałością, wskazując jednocześnie inne sposoby rozwiązywania konfliktów.

Mural jest niezwykły, bo ma formę narożną. Pokrywa większą część budynku a w samym narożniku jest fragment napisanego przez nią listu.

Zapewne każdy z Was znalazł by swój ulubiony mural, wystarczy tylko przyjechać do Orgosolo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *