Atrakcja Gambii – Małpi Gaj w Sarrakundzie.


Sarrakunda to jedno z największych miast Gambii. Położone zaledwie 20 km od stolicy państwa – Banjul, stanowi najważniejszy ośrodek turystyczny na tych terenach. To tutaj znajduje się największa baza noclegowa dla zachodniej części państwa.

Na ulicach miasta jest głośno i tłoczno, na głównych drogach tworzą się olbrzymie korki i  praktycznie wszędzie porozstawiane są stragany oferujące wszystko co da się sprzedać. To właśnie tutaj zakupicie meble, sprzęt AGD, naprawicie samochód, zjecie obiad lub wykonacie manicure. To wszystko warte jest zobaczenia, tak by bliżej poznać funkcjonowanie gambijskiego społeczeństwa. A co jeszcze można tu zobaczyć?

USŁUGI FRYZJERSKIE DLA PANÓW

1. Historia Monkey Park 

Na obrzeżach miasta warto odwiedzić Monkey Park, miejsce gdzie oko w oko spotkacie się z małpami. Park założony został w 1951 nie tylko jako atrakcja turystyczna ale przede wszystkim jako miejsce gdzie ochronę znajdą dwa gatunki małp. Spotkamy tu zielone małpy Vervet ( Green Vervet Monkey) oraz zaliczane do gatunku zagrożonego czerwone małpy Colobus (Western Red Colobus Monkey).

Western Red Colobus Monkey

W 2018 roku część parku została zniszczona z powodu budowy pobliskiego centrum konferencyjnego. Dodatkowo cały obszar stracił status rezerwatu i istniało ryzyko, że teren ten zostanie zrównany z ziemią. Jednak dzięki licznym protestom, zaangażowaniu wielu osób, w tym ekologów z organizacji Green Up Gambia , decyzję uchylono i przywrócono status rezerwatu. Pomimo szczęśliwego zakończenia całkowitemu zniszczeniu uległ mały basenik, w którym relaksowały się małpy, a także drzewka owocowe, które stanowiły ważne źródło pożywienia.

MONKEY PARK

2. Co można zobaczyć w Monkey Park?

Dziś park dzięki licznym zbiórkom rośnie w siłę. Stał się domem dla setek mał oraz miejscem, gdzie możemy podziwiać wiele gatunków drzew. Od 2018 roku zasadzono w nim ponad 110 drzew mahoniowych, 15 baobabów, 10 drzew bawełny jedwabnej 2 drzewa chleba świętojańskiego. Dodatkowo teren ogrodzono by małpy zaprzestały opuszczać parkowy teren w poszukiwaniu żywności w obszarach mieszkalnych.

Miłośnicy fauny, oprócz dwóch gatunków małp, na pewno wypatrzą tu liczne kolorowe ptactwo i o dziwo bydło. To ostatnie jest akurat zastanawiające, albowiem po to ogrodzono ten teren, by lokalne krówki nie korzystały z jego walorów smakowych.

3. Zwiedzanie – zasady i ceny

Park umiejscowiony jest na obrzeżach miasta, Prowadzi do niego szutrowa droga, przy końcu której znajduje się niepozorny budynek będący jednocześnie kasą biletową. Wejście do parku to wydatek około 15 dalasi (czyli ok. 12-13 złotych, luty 2023). Dodatkowo można zakupić banany, które małpki uwielbiają i orzeszki. Jednak cena tych produktów jest tu wygórowana , więc warto zakupić je dużo wcześniej na miejskich straganach. Przed wejściem należy wysłuchać krótkiej informacji na temat tego, czego możemy spodziewać się w parku.

Tuż po przekroczeniu jego granicy, podejdą do nas miejscowi „przewodnicy”, którzy zaoferują nam swoje usługi, czyli oprowadzanie i opowieści o żyjących tu małpkach i roślinności. Nie ma potrzeby korzystać z ich ofert, zwłaszcza że ścieżki są tutaj wytyczone. Pomimo wielkiego obszaru jaki obejmuje ten rezerwat nie sposób jest się tu zgubić.

Monkey Park to doskonałe miejsce na spacer w upalny dzień i schronienie się przed prażącym słońcem. Ilość czasu jaką tu zechcemy spędzić zależy tylko i wyłącznie od nas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *