Łuk 22 (Arch 22) – krótka historia współczesnej Gambii.


Ta niepozorna budowla znajduje się na głównej trasie z Sarrakundy do Banjul. Łuk postawiono w 1996 roku w celu upamiętnienia wojskowego zamachu stanu z 1994 roku. Wtedy to siłą zmuszono ówczesnego prezydenta Gambii – Dawdę Jawarę, do opuszczenia swojego stanowiska. Władzę przejął Yahya Jammeh, który wraz z Tymczasową Radą Rządzącą Sił Zbrojnych obalili demokratycznie wybrany rząd Gambii.

Łuk 22 w Banjul

Rządy Jammeha do dziś budzą kontrowersje. W czasie jego 22 letniej prezydentury Gambia zbliżyła się do państw arabskich. Zmieniono m.in język urzędowy z angielskiego na arabski, a w 2014 roku, wbrew zapisom konstytucyjnym, ogłoszono Gambię republiką islamską. Z drugiej strony mieszkańcy państwa do dziś wspominają go z sentymentem, podsumowując jego rządy stwierdzeniem: Za Jammeha to był porządek. Cokolwiek to znaczy.

Yahya Jammeh był prezydentem Gambii przez 4 kadencje, od roku 1996 aż do 2016, kiedy to przegrywa z obecnie panującym Adama Barrow. Jednakże nie godzi się z porażką, odmawia oddanie władzy i kwestionuje sposób liczenia głosów podczas wyborów.

Po lewej stronie były prezydent Jammeh.

Polityczny bałagan w Gambii postanawia wykorzystać dużo bogatszy Senegal i informuje, iż daje Jammehowi czas na ustąpienie do ostatniego dnia prezydenckiej kadencji, w przeciwnym razie do Gambii zostaną wprowadzone senegalskie wojska, które przejmą władzę. Na to nie mogło zgodzić się gambijskie wojsko, które jednocześnie podjęło decyzję o niestawianiu oporu. Pod naporem napiętej sytuacji w państwie i nacisków ze strony opinii międzynarodowej Jammeh decyduje się oddać władza a następnie ucieka z Gambii opróżniając przy tym cały skarbiec.

Obecny prezydent Gambii – Adama Barrow ( luty 2023)

Obecnie władzę w Gambii (luty 2023) pełni wybrany po raz drugi Adama Barrow. Niestety jego rządy natrafiły na niezwykle trudne czasy. Zastał państwo na skraju bankructwa, bez systemu podatkowego, emerytalnego, państwo przez które przewijają się liczne epidemie a zaopatrzenie z powodu wojny na Ukrainie drastycznie spadło. Gambijczycy coraz częściej wychodzą na ulicę i protestują przeciwko jego polityce.  Nie podoba im się między innymi to, że lotnisko w Banjul ochrania wojsko z Ghany, za te ochronę płaci każda osoba przekraczająca granic (20 Euro, dolarów lub 1000 dalasi), a gambijski port wojsko z Nigerii.

Widok z łuku 22 w stronę Sarrakundy.

Łuk 22 jest więc ważnym miejscem by chociaż częściowo zapoznać się z historią Gambii. Wejście jest bezpłatne, należy wspiąć się na 2 poziomy po schodach i niech Was nie zmyli podawana często informacja, że znajduje się tu winda. Tak znajduje się, ale nie działa:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *