Co warto zobaczyć w Sofii? Atrakcje bułgarskiej stolicy – CZĘŚĆ 1.


Pomimo tego, że Sofia to jedna z europejskich stolic nie jest chętnie wybierana na tak zwany city break. Bułgarska miasto przegrywa w turystyce z miejscowościami położonymi nad Morzem Czarnym. Jednak Sofię warto zobaczyć chociażby ze względu na bogatą historię, sięgającą czasów starożytnego plemienia Traków, które w tym miejscu założyło swoją pierwszą osadę Serdika stanowiącą dziś centrum miasta.

Do Sofii trzeba się przyzwyczaić, to niezwykle chaotyczne miasto. Ten chaos widoczny jest wszędzie, spotkacie tu piękne historyczne budynki, a tuż obok nich zaniedbane i opuszczone miejsca. To bardzo specyficzna stolica państwa, niby nowoczesna, zadbana z prężnie działającym centrum miasta pełnym turystów, a z drugiej strony zapomniana i zacofana.

 

Lotnisko i transport w Sofii

Loty do bułgarskiej stolicy odbywają się z Polski dosyć często. Po około dwóch godzinach jesteśmy już na miejscu. Po wylądowaniu automatycznie przesuwamy czas o jedną godzinę. Lotnisko jest dobrze skomunikowane z centrum, po wyjściu z terminala po lewej stronie widoczna jest stacja metra. Stąd dojedziemy do centrum, gdzie można przesiąść się na pozostałe linie. Bilet zakupuje się w automatach, w których istnieje możliwość płatności kartą (1,6 lewa, czas przejazdu maks. 30 minut).
Same miasto zaliczyć można do jednego z lepiej skomunikowanych europejskich miast. Do wyboru mamy tu metro, tramwaje, trolejbusy i autobusy. Jeśli chcemy korzystać z komunikacji miejskiej to warto zaopatrzyć się w bilet całodniowy (4 lewa plus 0,8 karta biletowa) obowiązujący na wszystkich środkach transportu. Bilet należy zakupić na głównych stacjach metra w pomieszczeniu kasowym, ze względu na to, że w tym miejscu można zapłacić kartą.

Karta na wszystkie środki transportu, która możemy doładowywać.

Ceny i płatności w Sofii.

Ceny w stolicy Bułgarii zbliżone są bardzo do cen polskich. Obowiązująca waluta to lew bułgarskie, którego przelicznik w sierpniu 2023 wynosił 1 lewa = 2,3 zł.
Pomimo tego, że jest to stolica państwa nie wszędzie można płacić kartą, mało tego są miejsca, gdzie przyjmuje się płatność tylko kartą bułgarską. Dlatego na początku pobytu dobrze jest zaopatrzyć się w gotówkę, chociażby na drobne wydatki. Nie musimy posiadać euro czy dolarów, zdecydowana większość kantorów bez problemu wymieniania złotówki. Oczywiście te o wyższym nominale.

I. Co warto zobaczyć w Sofii?

Zacznijmy od tego ile przeznaczyć czasu na zwiedzanie miasta? Zdecydowana większość zabytków znajduje się w centrum miasta, tuż przy głównej stacji metra Serdicka. Poruszając się pieszo, metrem czy autobusami na odwiedzenie proponowanych przeze mnie miejsc wystarczą pełne dwa dni. Bonusem jest ostatni punkt w którym można spędzić cały dzień.

I.1Meczet Bania Baszi Dżamija.

Meczet Bania Baszi Dżamija

Regionalne Muzeum Historii

To jedyny działający meczet w mieście i jeden z najstarszych w Europie. Powstał w miejscu gdzie w czasach rzymskich znajdowały się źródła termalne oraz łaźnie. Dopiero w XVI wieku postawiono tu meczet i był to tak zwany meczet kąpielowy, czyli właśnie Bania Baszi. Jego założycielem był mulla, nauczyciel i interpretator praw religijnych, który zbudował go na pamiątkę swojej zmarłej żony.
Zwiedzanie : dostępne, należy pamiętać o odpowiednim stroju.

I.2 Regionalne Muzeum Historii

Znajduje się tuż przy meczecie w budynku dawnej Łaźni Mineralnej, która funkcjonowała tu od początku XX wieku aż do 1986 roku. Dziś w muzeum zgromadzono eksponaty od czasów neolitu do współczesności, które udostepnione w ośmiu salach przybliżają historię miasta Sofia.

 

I.3 Kompleks archeologiczny Serdika.

To pozostałość osady Serdika założonej przez Traków w VII wieku, która stała się początkiem dzisiejszej Sofii. Kompleks podzielony jest na dwie części, z której jedna znajduje się na świeżym powietrzu, tuż przy meczecie Bania Basza, a druga stanowi znajdująca się pod dachem płatną atrakcję muzealną. Dziś o starożytnej osadzie przypominają fragmenty murów, fundamentów dawnych łaźni i pomieszczeń mieszkalnych.

Kompleks archeologiczny Serdika

 

I.4 Cerkiew św. Petki Samaradżińskiej.

Cerkiew św. Petki Samaradżińskiej

Umiejscowiona tuż obok stacji metra jest jednym z najcenniejszych zabytków stolicy Bułgarii. Pochodząca z XIV wieku cerkiew powstała na miejscu dawnej świątyni rzymskiej. Ta malutka cerkiew słynie ze znajdujących się w jej wnętrzu XVI wiecznych fresków przedstawiających sceny biblijne. Według jednej z teorii pochowano w niej jednego z bohaterów narodowych Bułgarii, rewolucjonistę walczącego z okupantem osmańskim Wasila Lewskiego zmarłego w 1873 roku.

Posąg Hagi Sofii /symbol Sofii

I.5 Posąg Hagi Sofii /symbol Sofii.

Hagia Sophia, czyli święta Sofia to patronka miasta. Pomnik powstał w roku 2000 i postawiono go w miejsce dawnego pomnika Lenina. Jej wygląd od początku wzbudzał spore kontrowersje, wydatny biust, głęboki dekolt oraz trzymane przez nią symbole zwycięstwa (wieniec) i mądrości (sowa) nie pasowały do wizerunku świętej. Z tego powodu dokonano zmiany w nazewnictwie, dziś nie jest to posąg Świętej Sofii a jedynie symbol Sofii.

I.6 Cerkiew Świętego Jerzego

To jeden z najstarszych budynków położonych w centrum Sofii. Ta wczesnochrześcijańska rotunda, wykonana z czerwonej cegły, ukryta została w podwórzu pomiędzy dwoma nowoczesnymi budynkami: hotelem Sheraton i Pałacem Prezydenckim. Cerkiew pochodzi z IV wieku a jej wnętrze zdobią freski z XII -XIV wieku. Dziś funkcjonuje jako meczet – muzeum, więc jej zwiedzanie jest ograniczone.

 

Teatr Narodowy

I.7 City Garden

Synagoga

Coś co mnie totalnie urzekło w Sofii to parki i skwery. Na pewno warto zaglądnąć do City Garden, w którym swoją siedzibę ma powstały na początku XX wieku Teatr Narodowy. Chwilę wytchnienia od tętniącego życiem miasta znajdziemy wokół fontanny, która przyciąga swoją uwagę piękną rzeźbą tańczącej baletnicy.

 

 I.8 Synagoga

Ze wspomnianych do tej pory atrakcji nie sposób ominąć największej w Europie Środkowo-Wschodniej, trzeciej co do wielkości w Europie synagogi. Powstała na początku XX wieku i zbudowana została na potrzebę dość dużej społeczności żydowskiej, jaka zamieszkiwała wówczas Sofię. Dzisiaj z obiektu korzysta jedynie około 50 osób, co spowodowane jest masową zagładą Żydów podczas II wojny światowej i emigracją w czasach komunistycznych do Izraela.

I.9 Cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy

Odchodząc od centrum Serdica i kierując się w stronę Parku Rosyjskiego z pomnikiem Puszkina zauważymy przepiękną i niedużą świątynię, czyli cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Ta zabytkowa prawosławna bożnica stoi obecnie na działce ambasady rosyjskiej. Kiedy ją budowano założeno, że będzie służyć jej pracownikom ale ostatecznie skupia wokół siebie rosyjską społeczność żyjącą dziś w Sofii.

Cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy

I.10 Sobór świętego Aleksandra Newskiego

Sobór świętego Aleksandra Newskiego

W niedalekiej odległości znajduje się kolejna świątynia, która jest wizytówką miasta. To sobór świętego Aleksandra Newskiego, wybudowany na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku. Jej budowę rozpoczęto w 1882 roku i przez kolejne 20 lat powstał obiekt w stylu neobizantyjskim, z pozłacanymi kopułami, marmurowym wejściem i tronami dla cara i patriarchy, wykonanymi z onyksu i alabastru. Wstęp nie jest biletowany, jednak robienie zdjęć może być ograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *