Gdzie mieszkał Nicolae Ceasescu? Pałac Wiosenny – prywatna rezydencja dyktatora.


Nicolae Ceasescu komunistyczny przywódca Rumuni w latach 1965 -89 był człowiekiem bogatym. W jego rękach znajdowały się nie tylko liczne rezydencje na terenie Rumunii ( około 30), ale i piękne apartamenty rozsiane po całym świecie ( około 21). Tak „skromnie” żył ten najbardziej znienawidzony przywódca bloku wschodniego. Najlepiej jednak czuł się u siebie, na rumuńskiej ziemi.

Pałac Wiosenny – siedziba rodzinna Nicolae Ceasescu.

Pałac Wiosenny i jego początki

Na główną rezydencję swojej rodziny –  żony Eleny, córki Zoe, oraz synów Valentina i Nicu, wybrał bukaresztański Pałac Wiosenny. Wzniesiono go w latach 60 XX, tuż po objęciu władzy przez młodego, ambitnego i charyzmatycznego przywódcę. Nicolae zamieszkiwał go aż do swojej śmierci, czyli do 1989 roku. Pozornie skromna willa, umiejscowiona w najbogatszej dzielnicy miasta, zachwyca i oburza dopiero gdy przekroczymy jej progi. 80 pokoi, sala kinowa, basen sauna, strefa SPA, bogato wyposażone apartamenty do dziś budzą gniew, zwłaszcza wśród rdzennych Rumunów, którzy doskonale pamiętają komunistyczne czasy.

Jeden z korytarzy okalających wille.

Gabinet Nicolae Ceausescu.

Obraz – podarek od przywódcy Korei Północnej Kim Ir Sena.

 

Warto nadmienić, że Rumunia pod rządami Ceasescu pogrążała się w coraz większym kryzysie. Gdy mieszkańcom tego państwa racjonowano żywność, prąd czy paliwo to Nicolae i jego rodzina pławili się w luksusie.

Jak wygląda posiadłość Nicolae Ceasescu?

Po przekroczeniu progu domu od razu rzuca się w oczy drogie wykończenie rezydencji. Ściany pomieszczeń wyłożono mahoniowymi panelami i jedwabiem. Drzwi jednego z salonów obite zostały skórą bawoła z Kordoby. Na nich porozwieszano potężne obrazy o tematyce pastoralnej, które miały upodabniać pomieszczenia do dawnych rezydencji królewskich. Do tego w każdym pomieszczeniu znajdują się bogato zdobione żyrandole, podkreślające luksus danego miejsca.

Podarunki od przywódców państwowych. 

W pomieszczeniach na parterze, pełniących funkcję reprezentacyjne willi, odnajdziemy dary dla Ceasescu od przywódców ówczesnego świata. Angielska królowa Elżbieta II podarowała zestaw talerzyków, na ścianie jednego z korytarzy wisi gobelin – dar od prezydenta Francji Charlesa de Gaulle`a, a w jednym z pokoi na drewnianym stelażu umieszczony jest obraz, podarek od przywódcy Korei Północnej Kim Ir Sena. To w tej części z wizytą przebywał przywódca ZSRR – Michaił Gorbaczow, z którym to Nicolae rozegrał partyjkę szachów (niestety wynik nie jest mi znany). Odwiedził go również prezydent USA Richard Nixon. Być może razem oglądali telewizję? Bo Nicole, pewnie jako nieliczny mieszkaniec Rumunii, posiadał już wtedy kolorowy telewizor marki Philips. Stoi on do dziś w dawnym salonie.

Część prywatna willi

Na pierwszym piętrze znajdowały się prywatne pokoje dyktatorskiej rodziny. Każdy urządzono w iście królewskim stylu, wzorując się na posiadłościach Pałacu Buckingham czy Wersalu.

 

Jego żona Elena swój prywatny salon urządziła inspirując się stylem Ludwika XV a córka Zoe odwzorcowała styl wersalskich apartamentów Marii Antoniny. Wędrując po prywatnych pokojach można mieć wrażenie, że nadal ktoś tu mieszka. Na sypialnianym łóżku leży przygotowana piżama a w garderobie Eleny szafy wypełnione są sukniami i najdroższymi futrami. W podróżnych walizkach precyzyjnie dobrane buty i torebki czekają na kolejną podróż. Wszystko sprawie takie wrażenie jakby gospodarze jedynie na chwile opuścili swoje domostwo.

Garderoba Eleny nadal wypełniona jest jej rzeczami.

 

 

 

 

 

Elena od początku bardzo dbała o swój wizerunek. Uwielbiała rzeczy drogie i luksusowe, w jej szafie można odnaleźć futra z soboli czy torebki ze skóry krokodyla. Uwielbiała być adorowana, poświęcano jej nie tylko strony w gazetach, ale i całe wydania. W 1983 roku miesięcznik „Kobieta” zadedykował jej cały numer.

Od światowych przywódców zaprzyjaźnionych państw otrzymała jachty, samochody, rezydencje. Miała o sobie tak wysokie mniemanie, że nie bała się poprosić Husajna o prezent w postaci żaglówki, którą ten zakupił dla swojej córki.

Jeszcze raz należy przypomnieć, że w tamtym czasie Rumunia była na skraju ubóstwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej pokoi, na poziomie piwnic rodzina Ceausescu miała do dyspozycji swój prywatny basen. Wyłożony został tysiącami małymi, kolorowymi kafelkami, które układano przez dwa lata. Tuż obok umiejscowiona została sauna, sala do opalania, fizjoterapii, gabinet SPA oraz prywatny gabinet fryzjerski. Wszystko do dyspozycji rodziny Ceausescu.

Ogród i szczególne ptaki

Wychodząc na zewnątrz można dostrzec niewielki, ale pięknie urządzony i zadbany ogród a w nim przechadzające się kolorowe pawie. Dlaczego pawie? To ulubione ptaki Nicolae, które zostały sprowadzone do jego posiadłości prosto z Japonii.

Ogród wokół willi.

Zwiedzanie Wiosennego Pałacu

To życie w luksusie przerwała brutalna śmierć Nicolae i jego żony Eleny w 1989 roku. Rewolucjoniści obalili panujący reżim i doprowadzili do egzekucji dyktatora w Boże Narodzenie 1989 roku.

Od 2017 roku willa jest dostępna dla zwiedzających. Odbywa się to tylko i wyłącznie w formie zorganizowanej i dostępne są dwie opcje. Oprowadzanie w języku rumuńskim i jeżyku angielskim, jednak to drugie jest w bardzo ograniczonej ilości dlatego warto zajrzeć na stronę i zarezerwować wcześniej bilety.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *