Antonio Gaudi na Majorce.


Antonio Gaudi, najsłynniejszy kataloński architekt początku przełomu XIX I XX wieku zasłynął przede wszystkim z projektów realizowanych w Barcelonie. To spacerując ulicami stolicy Katalonii spotkamy jego wybitne dzieła, takie jak Casa Batllo, La Pedrera i najpiękniejszą ze świątyń Sagradę Familię. Chwilę oddechu złapiemy w zaprojektowanym dla przyjaciela Parku Guella. Jeśli chcesz bliżej poznać Barcelonę i pokochać ją jak Gaudi to zapraszam tutaj.

Casa Batllo w Barcelonie

Niespokojna dusza dusza artysty, umiłowanie pracy i głęboka wiara pchnęły go na Majorkę. Albowiem to właśnie tutaj „osiadła” patronka i królowa wyspy – Czarna Madonna. Pośród gór Serra de Tramuntana, na północ od Palmy znajduję się miejscowość Lluc znana przede wszystkim z Sanktuarium de Lluc. Tutaj swoją siedzibę znalazła owiana legendą figurka Matki Bożej, do której w sierpniu przybywają tłumy pielgrzymów. Najpierw muszą pokonać kręte, górskie drogi, niejednokrotnie położone nad przepaściami gdzie największy zakręt ma kształt węzła krawata.

Kręte górskie drogi

Dlaczego akurat tutaj wybudowano klasztor? Legenda sięga aż do XIII wieku, kiedy to pasterz o imieniu Łukasz (Luc) znalazł w lesie figurę Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus w niespotykanym czarnym kolorze. Postanowił ją zanieść do kościołka w miejscowości Escorca. Jakież było zdziwienie pasterza, kiedy to następnego dnia figurka zniknęła. Pasterz powrócił do lasu i ponownie w tym samym miejscu odnalazł figurkę … Postąpił tak jak wcześniej, odniósł ją do kościółka. Taka historia wydarzyła się aż 3 razy. Uznano w końcu, że Czarna Madonna sama wybrała sobie miejsce i postanowiono w tym miejscu wybudować dla niej kapliczkę a nowo powstałą wokół niej osadę nazwano na cześć pasterza Lluc.

Z czasem kaplicę rozbudowano stawiając wokół niej kościół i największy na wyspie klasztor. Dziś w barokowej Bazylice Mare de Deu de Lluc możemy podziwiać Figurę patronki Majorki oraz wysłuchać podczas nabożeństw znakomitego chóru chłopięcego Els Blauets.

To tutaj na początku XX wieku trafił Antonio Gadudi, który podjął się odnowienia wnętrza bazyliki w Sanktuarium Maryjnym oraz zaprojektował Drogę Krzyżową, usytuowaną wokół siedziby Czarnej Madonny.

Początek drogi Krzyżowej w Llluc (Majorka)

Stacja II.

Wykute w skałach przepiękne stacje prowadzą na sam szczyt góry zwieńczony potężnym kamiennym krzyżem. Niestety droga ta w całości nie jest dostępna dla turystów.

Bezpiecznie można dojść do stacji III.

Stacja III

Kolejna stacja jest już położona wśród wielkich głazów i dalsze wspinanie wymaga chociażby odpowiedniego obuwia.

Stacja IV

Sam Gaudi przedsięwzięcia nie dokończył, powierzył wykonanie zadania swoim uczniom. W tym czasie realizował jeszcze jeden projekt – baldachim w kształcie korony cierniowej, który umieszczono we wnętrzu katedry La Seu w Palmie – stolicy Majorki. Jednak jego serce, umysł i zaangażowanie pozostało w Barcelonie, w wymarzonej świątyni Pokutnej Świętej Rodziny, niedokończonej do dziś Sagradzie Familia…

Sagrada Familia Barcelona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *