Mleczarnia w Dreźnie – najpiękniejsza mleczarnia na świecie.


Wybierając się do Drezna większości zamierza zobaczyć Zwinger – piękny barokowy zespół pałacowy z okresu rządów Augusta II Mocnego. Do tego dochodzi wizyta na starym mieście, budynek Opery, kilka zabytkowych kościołów i spacer po Tarasach Brühla. To obowiązkowe punkty na planie stolicy Saksonii.

A czy myśleliście o tym, że możecie tu jeszcze zobaczyć mleczarnię? A dokładnie sklep. w którym na przełomie XIX/XX wieku dojono krowy i to na oczach klientów!

Mleczarnia w Dreźnie

Mowa o Dresden Gebrüder Pfund – najpiękniejszej mleczarni na świecie. Potwierdzenie tego faktu znajdziecie w Księdze Rekordów Guinnessa, do której lokal został wpisany w 1998 roku – kategoria „najpiękniejsze mleczarnie świata”. Lokal działa do dzisiaj, obecnie jako sklep, przy Bautzner Stasse 79/81.

Historia mleczarni

Założycielem mleczarni byli bracia Pfund, którzy otwierają wyjątkowy sklep w 1880 roku. Na czym polegała jego wyjątkowość? Początkowo na tym by zapewnić odbiorcom świeże mleko. Krowy, z którymi przybyli bracia, ustawiono na sklepowej witrynie i na bieżąco, na oczach klientów, dojono. Takie rozwiązanie przyciągało tłumy nabywców. Albowiem w tamtym czasie trudno było zakupić świeże mleko. Do tej pory transport mleka ze wsi do miasta odbywał się bez żadnych urządzeń chłodniczych. Powodowało to, że mleko po dotarciu na miejsce najczęściej było już zepsute.

Wygląd mleczarni

Bracia Pfund to doskonali przedsiębiorcy, którzy nie ograniczyli swojej działalności jedynie do tego sklepu. Oprócz pracy nad mlekiem i jego przetworami ( m.on produkowali mleko skondensowane, które wysyłano za granicę), rozpoczęli produkcję wielojęzycznych etykiet, uruchomili pracownie krawieckie, lakiernie a nawet zainteresowali się przemysłem samochodowym. Jednocześnie dbali o swoich pracowników tworząc dla nich przyzakładowe przedszkola.

Z czasem postanowili urozmaicić wygląd mleczarni i zamówili ręcznie malowane kafle firmy Villeroy&Bach. Wyłożono nimi całe sklepowe pomieszczenie, od podłóg po sufit. Do tego wstawiono lustra optycznie powiększające lokal. Tuż przy wejściu umieszczona jest mała fontanna, z której klienci mieli możliwość napić się świeżego mleka.

Mleczarnia dziś

Dziś nadal możemy wypić tu szklaneczkę mleka oraz zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty mleczne – a przodują przede wszystkim sery (pycha!). Dodatkowo można zakupić kosmetyki na bazie mleka, słodkości oraz pamiątki z wizerunkiem mleczarni. Gdybyśmy chcieli dłużej chłonąc atmosferę tego miejsca to na piętrze funkcjonuje kawiarenka.

Informacje praktyczne

Adres: Bautzner Stasse 79/81

Godziny otwarcia: mleczarnia czynna jest 7 dni w tygodniu.

Pon – sob 10.00 – 18.00

niedziela i święta 10.00-15.00

Zwiedzanie: mleczarnia dostępna jest dla każdego, nie ma biletów wstępu

Zdjęcia: w wielu źródłach spotkałam się z informacją, że nie wolno robić zdjęć ani nagrywać. Jednak podczas mojej wizyty pozwolono mi na uwiecznienie tego miejsca.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *