Belfer przed wyprawą – garstka porad.


Zaczęły się !! Wymarzone, wyczekiwane, upragnione wakacje. Dla belfra to jednak nie czas wypoczynku, to moment na intensywne korzystnie z dobrodziejstwa wolnego czasu. Dom staje się hotelem, chwilową przystanią na złapanie oddechu przed kolejną wyprawą. I chwała tu dla mojej rodziny, która to cierpliwie znosi, akceptuje i nie ogranicza. Przed wyruszeniem w drogę, garstka podróżniczych porad, wszystkie przetestowane na własnej skórze !!

  1. SPRAWDŹ DOKUMENTY !

Rzecz jakże banalna. Przecież normalne jest to, że sprawdzasz dokumenty. Czy oby na pewno?

  • Dla swojego spokoju wydrukuj wszelkie uzgodnienia, umowy jakie zawierałeś przez internet.
  • Zwróć uwagę na ważność paszportu. W większości państw wymagana jest minimum półroczna ważność ponad termin powrotu z wyprawy.
  • Jeśli ubiegasz się o wizę, sprawdź ile wolnych miejsc potrzebujesz w paszporcie.
  • I SPRAWDŹ CZY TO NA PEWNO Twój paszport !!

Belfrowi zdarzyło się raz wziąć paszport starszej córki, a pojechać z młodszą. Dziewczyny bardzo na zdjęciach podobne więc wydawało się, że wszystko jest w porządku. Wycieczka była zorganizowana, cały autokar turystów i na granicy z Chorwacją okazuje się, że paszport inny i dziecko inne. Przerażenie w oczach, bo co teraz? Na szczęście pilot wycieczki, pewnie doświadczony takimi sytuacjami, tak przeprowadził odprawę, że przejechaliśmy !! Na miejscu szybka akcja z wysłaniem do hotelu prawidłowego dokumentu i powrót przebiegł bez zakłóceń. Od tej pory kilkakrotnie sprawdzam czy mam dobre dokumenty.

Bugenwilla w Trogirze

  1. DOWIEDZ SIĘ, GDZIE JEDZIESZ !!

Warto jest przed podróżą siąść i poczytać o miejscowości, rejonie do którego się udajemy. Postaraj się odnaleźć atrakcje, które sprawią Tobie przyjemność. Jeśli podróżujesz z biurem – zazwyczaj otrzymasz ofertę wycieczek fakultatywnych. Często są one droższe niż wykupywane w biurach lokalnych. Musisz jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla Ciebie jest ważne. Jeśli chcesz zwiedzić coś z przewodnikiem – zapłać więcej i jedź z biurem! Zależy Ci tylko na transporcie i własnym zwiedzaniu – zasięgnij informacji w biurze regionalnym, kup bilet na pociąg, autobus i samodzielnie odkrywaj świat. Przede wszystkim zadbaj jednak o swój komfort i bezpieczeństwo, dowiadując się o zwyczajach panujących w danym państwie. W krajach arabskich, Indiach – nie ubieraj się zbyt wyzywająco,  w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii zaakceptuj  popołudniową sjestę, w Tajlandii – przyzwyczaj się do obecności ladyboyów, w Chinach – będą oddawać różne odgłosy przy jedzeniu, w Kambodży, krajach afrykańskich – nie dawaj żebrzącym dzieciom pieniędzy, to nie im pomagasz.

W Kambodżańskiej wiosce.

  1. ZAOPATRZ SIĘ W ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ GOTÓWKI !!

Nie ważne ile weźmiesz !! Zawsze może Ci braknąć ze względu na nieprzewidziane wydatki! A te czyhają na każdym kroku: kolorowe drinki, pamiątkowe gadżety, kolorowe magnesiki, niezwykle potrzebne bluzeczki, sukieneczki, buciczki … Ale pamiętaj, nie po to odkładasz przez cały rok aby na wakacjach też oszczędzać  ! Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Weź gotówkę ( zawsze sprawdzają się dolary i euro) oraz karty – płatnicze i kredytowe. Te ostatnie naprawdę mogą się przydać. Nie bój się płacić kartą czy wypłacać z bankomatu – koszty naprawdę potrafią być znikome. Pamiętaj , pieniądze to nie wszystko !! I kieruj się maksyma Marilyn Monroe : Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy 🙂

Chińskie cichobiegi 🙂

 

  1. JEDŹ W DOBOROWYM TOWARZYSTWIE I ZABIERZ ZE SOBĄ DOBRY HUMOR.

To chyba jedna z najważniejszych porad. Najgorzej jest wybrać się w podróż z osobą, która ma odmienne potrzeby. Porozglądaj się wokół siebie, zawsze znajdzie się ktoś o podobnych zainteresowaniach. Ważne by była to osoba przez Ciebie lubiana, zweryfikuj jakie są Wasze oczekiwania – po prostu siądźcie i przegadajcie Wasz wyjazd. A jeśli w czymś się różnicie, to nie narzucajcie sobie wspólnego spędzania czasu. Jeśli chcesz poczytać a ktoś inny chce iść na plażę, to rozdzielcie się, To najzdrowsze rozwiązanie. Wspierajcie się nawzajem w ekstremalnych sytuacjach. Przede wszystkim z uśmiechem na twarzy wykorzystajcie każdą chwilę.

Tureckie Didim

  1. ZOSTAJESZ W DOMU?? NIC STRACONEGO !!

Nikt nie powiedział, że podróżowanie polega na wyjazdach.  Możesz podróżować w głąb siebie, dać sobie czas na wyciszenie, nadrobienie zaległości w literaturze, filmie czy kulinariach. Spacer po mieście pozwoli Ci popatrzeć na nie bez pośpiechu, odkryć mniej znane zakamarki. Rowerowy wypad da Ci jeszcze większą perspektywę. Odnów też zaniedbane kontakty towarzyskie . Jeśli lubisz podróżować zapoznaj się z ofertą regionalnych Informacji Turystycznych, często znajdziesz tam oferty bezpłatnych wypraw. Nie zamykaj się w domu ( chyba, że na chwilę i z dobrą książką), podróżuj, choćby palcem po mapie !!

Riwiera Olimpisjka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *