Lukka – co warto zobaczyć w mieście?


 

Wybierając się drugi raz w życiu do Toskanii postanowiłam odwiedzić trzy miasta. Na pierwszym miejscu była oczywiście Pisa, chociaż z racji tego, że tutaj miałam samolot i nocleg, na drugim Florencja – miasto uznawane za jedno z najpiękniejszych w Toskanii (mnie osobiście przytłoczyło). A jako trzecie wybrałam nieznane mi dotąd miasto Lukka, do którego miałam zaledwie 20 kilometrów.

I to właśnie ta miejscowość skradła moje serce podczas całego wyjazdu. Znajdziecie w nim wszystko to, co oferuje Toskania: historyczną zabudowę, sielski spokój i regionalne pamiątki.

Jak dostać się do Lukki?

Odległość pomiędzy Pisą, do której latają samoloty z Polski, a Lukką to zaledwie 20 km. Doskonale przygotowana pod turystów Pisa oferuje transport kolejowy jak i autobusowy. Warto skorzystać ze strony https://www.omio.com/ i znaleźć dogodne dla siebie połączenie. Bilety autobusowe zakupicie w sklepikach oznaczonych literką T – koszt około 4 Euro ( kwiecień 2022). Co do biletu na pociąg – nabyć go można w okienku kasowym lub automatach znajdujących się na dworcu. Ważne jest by skasować go w kasowniku znajdującym się na peronie.

Historia Lukki

Historia miasta sięga czasów przed naszą erą. Prawdopodobnie została założona przez Rzymian a jego centrum znajdowało się w okolicach dzisiejszego placu Piazza san Michele. Az do X wieku była głównym miastem Toskanii, tracąc z czasem na znaczeniu na rzecz pobliskiej Florencji.

Od XII wieku Lukka staje się niepodległą republiką i od tego momentu rywalizuje z Pisą w handlu. Burzliwe dzieje przeżywa od podbojów Napoleona, kiedy to najpierw trafia pod jego władanie, a dokładnie jego siostry Elizy, po przejście pod zarząd francuskiej dynastii Burbonów. Dopiero w 1860 roku staje się częścią Królestwa Włoch.

Co warto zobaczyć w Lukce?

Lukka nie jest zaliczana do małych miast. Obecnie liczy około 100 tyś. mieszkańców. Jednak jej największe atrakcje skupione są w  ścisłym centrum, wyznaczonym przez renesansowe mury.

Piazza Salvatore

Sam plac trudno zaliczyć do atrakcji miasta. Ale trafia tu większość turystów ze względu na Fontannę della Pupporona czyli Fontannę Nimfy Wodnej Najady. Tutejsza woda, o dość wysokiej twardości ( kwasowość 7,4 pH), jest zdatna do picia i niezwykle orzeźwiająca. Więc jeśli potrzebujecie uzupełnić swoje buteleczki to zróbcie to właśnie tutaj.

Fontanna della Pupporona

Piazza dell′Anfiteatro

To najbardziej charakterystyczne miejsce w Lukce. Jedyny w swoim rodzaju okrągły rynek pamięta jeszcze czasy rzymskie. Odbywały się tu najważniejsze wydarzenia społeczne, polityczne i toczyło się życie handlowe. Nazwa też nie jest przypadkowa. Cała zabudowa stanęła na podwalinach starożytnego rzymskiego amfiteatru, zachowując w ten sposób charakterystyczny kształt placu.

Piazza dell′Anfiteatro

Dziś tętni życiem towarzyskim. Liczne knajpki i restauracje zapraszają na chwile wytchnienia. Spędzony czas na lunchu, kawie czy kieliszku wina umilą występy lokalnych artystów.

Zwiedzanie wnętrza: płatne

Toskańska Lukka słynie z ponad 100 kościołów. Polecę Wam tylko trzy, te które w jakiś sposób zapisały się w mojej pamięci.

Jednym z nich jest Bazylika San Frediano. Zewnętrzna fasada pokryta jest XIII – XIV wieczną bizantyjską mozaiką przedstawiającą wniebowstąpienie Chrystusa.

Kościół San Frediano

Kościół San Frediano

Kościół San Frediano

Wnętrze świątyni poświęcone jest św. Zycie – patronce miasta. Zyta za życia była złodziejką. Kradła chleb swoim pracodawcom a następnie rozdawała go biednym. Dziś w kościele odnajdziemy relikwie świętej Zyty, a jej naturalnie zmumifikowane ciało jest pod ołtarzem.

Nie sposób również nie dostrzec romańskiej chrzcielnicy, pokrytej misternymi rzeźbami. Wnętrze bazyliki zachwyca przestrzenią i bogactwem ozdób, z tego względu warto poświęcić dłuższą chwilę temu obiektowi.

Katedra św. Michała

Kościół rozpoczęto budować prawdopodobnie w połowie VIII wieku, kiedy to do Lukki przybył armeński pielgrzym, a następnie ulegał rozbudowie. Powstał na miejscu dawnego forum, miejsca zebrań, targów i spotkań ówczesnych mieszkańców miasta.

Katedra św. Michała

Katedra, stojąca na Piazza San Michelle, zachwyca każdego bogato zdobioną fasadą. Powstała ona dużo później bo około XII wieku. Liczne portale, rzeźbione loże a na szczycie rzeźba Archanioła Michała przyduszającego smoka, tworzą wyjątkowe wrażenie. Legenda mówi o tym, że gdzieś przy rzeźbie Archanioła ukryty został szmaragd, który w słoneczny dzień wypatrzy szczęśliwiec. No cóż, jeszcze nikomu się nie udało.

Katedra św. Michała

Katedrę zwiedzamy za darmo. Jeśli ktoś szuka oryginalnych świeczników, to tutaj je znajdzie! Nieopodal Katedry znajduje się pomnik Pucciniego, wybitnego kompozytora sztuki operowej.

Pomnik Pucciniego

Plac Napoleona

Plazza Grande to nic innego jak Plac Napoleona. Plac zyskał sławę dzięki siostrze tego francuskiego wodza – Elizie, która w 1806 roku rozkazała przebudować go na styl francuski. Wszystko po to by upamiętnić swojego wielkiego brata. A w związku z tym, że nie podobały się jej stojące tu budynki, część kazała wyburzyć a przed innymi zasadzić platany, które docelowo miały je zasłonić.

Maria Ludwika Burbon

W centralnej części placu znajduje się kobiecy pomnik i to nie jest Eliza – to Maria Ludwika Burbon, która przejęła władzę nad Lukką w 1815 roku, czyli po upadku Cesarza Francuzów.

Plac Garibaldiego

Tuż nieopodal placu Napoleona znajduje się plac włoskiego bojownika o niepodległość, ojca risorgimento – narodowego odrodzenia – Giuseppe Garibaldiego. Warto zaglądną tu ze względu na potężne i niezwykle bogate w eksponaty targowisko staroci.

Katedra św. Marcina

Zwiedzanie płatne: 3 euro kościół, 6 E kościół + dxwonnica, 9 E kościół, dzwonnica, muzeum i baptysterium

To najważniejsza katedra w Lukce. Powstała już w VI wieku i przez kolejne setki lat podlegała rozbudowie, zmianom, zyskując nowe pomieszczenia i wygląd zewnętrzny.

Katedra św. Marcina

Zachwyca nie tylko XII wieczną romańską fasadą pokrytą rzeźbami, ażurowymi zdobieniami z trzema rzędami arkad w charakterystycznym pizańskim stylu. Najważniejsza rzeźba przedstawia św. Marcina siedzącego na koniu i dzielącego się szatami z żebrakiem. Całość wykonana jest z jasnego marmuru, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość budowli.

Katedra św. Marcina

Tuż obok katedry znajduje się wieża, która wyglądem zdecydowanie odbiega od reszty. Ta dobudowana, dużo później, dwukolorowa dzwonnica zaburza na pierwszy rzut całą kompozycję.

Warto zwiedzić wnętrze katedry, nie tylko ze względu na jej bogaty wystrój, ale przede wszystkim z powodu jednego z najcenniejszych artefaktów religii chrześcijańskiej. Mowa o Volto Santo (Święte Twarz), trzymetrowym drewnianym krucyfiksie przedstawiającym rzekomo prawdziwą twarz Chrystusa. Za jego twórcę uważa się św. Nikodema, faryzeusza, jednego z uczniów Chrystusa.

Volto Santo (Święte Twarz)

Z krucyfiksem związana jest legenda na temat jego pojawienia się w Lukce. Mówi o ty, że przywędrował on z Ziemi Świętej z własnej woli, najpierw na łodzi a następnie na wozie zaprzężonym w woły.

Wieża Guinigi

Zwiedzanie: 5 euro

W Lukce znajdują się dwie wieże widokowe, jedna z nich jest wieżą zegarową a druga to słynna wieża Guingi, z rosnącymi na szczycie dębami.

Wieża Guinigi

Ta druga liczy sobie około 500 lat a jej powstanie przypisuje się zamożnej rodzinie bankierów Guingi. Postawili ją jako obiekt mieszkalny, który swoim wyglądem miał podkreślać ich potęgę i prestiż. Na szczyt tej 45 metrowej wieży prowadzi 230 schodów. Warto się po nich wdrapać by ujrzeć piękną panoramę miasta.

Niewyjaśnione jest, kiedy na jej szczycie posadzono drzewa. To starożytne dęby święte będące w średniowieczu symbolem odrodzenia i odnowy. Według przeprowadzonych badań i zachowanych rycin miasta określa się ich wiek na minimum 400 lat.

Via Filungo

Aby dostać się do drugiej wieży widokowej – Torre delle Ore, czyli zegarowej – należy przejść główną handlową uliczką Lukki. Mowa o Via Filungo pełnej małych butików światowych marek. W blasku słońca dostrzec można blask licznych sklepów jubilerskich, prowadzonych przez mistrzów złotnictwa. Można tu nabyć unikatowe wyroby, istne pojedyncze dzieła sztuki. Na pewno nie zmęczy Was bieganie po nich bo co chwilę można przysiąść w małej restauracji lub kawiarence.

Jak mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, to w tym przypadku można rzec, że do zabytków Lukki prowadzi Via Fillungo. Zapraszam Cię na spacer po tym urokliwym, toskańskim mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *