Spacer z lwami w Senegalu – jak wygląda jego organizacja? 2


 Historia Parku Fathala

Nieopodal granicy z Gambią znajduję się Park Fathala, jeden z największych rezerwatów przyrody w Afryce Zachodniej. Do XX wieku tereny te były eksplorowane przez miłośników krwawego safari. Praktycznie doprowadzono do całkowitej likwidacji tak zwanej afrykańskiej piątki. Z terenów sawanny zaczęły znikać lwy, lamparty, bawoły, nosorożce i słonie.

Pod koniec lat 80 XX wieku rozpoczęto prace nad odbudową zniszczonej przez człowieka natury. Na 6000 ha utworzono rezerwat przyrody, zwany Parkiem Fathala. Fathala, w rdzennym dialekcie tubylców zamieszkujących te tereny, oznacza dosłownie „nie dotykaj”. Z terenów RPA sprowadzono część zwierząt, dbając by co prawda pod kontrolą, ale posiadały jak najlepsze warunki zbliżone do naturalnych. Trafił tu między innymi nosorożec Kevin, którego historia tak naprawdę jest bardzo smutna. To ostatni przedstawiciel tego gatunku na terenie Afryki Zachodniej. Przybył tu wraz z samicą, ta jednak nie zyskała jego akceptacji i Kevin pozbawił ją życia.

A oto samotny Kevin

Spacer z lwami

Teren sawanny jaki tu stworzono podzielony został na dwie strefy dostępne turystom. Pierwsza dedykowana jest na tak zwany „Spacer z lwami”. To jedno z pięciu miejsc na świecie, które oferuje taką atrakcję. Wyodrębniono osobny, zamknięty teren, gdzie obecnie w warunkach zbliżonych do naturalnych żyje 5 lwów – 2 samce i 3 samice. Lwy są od około 3 miesiąca życia przyzwyczajane do obecności człowieka. Opiekunowie karmią je mięsem osiołków, hodowanych na pobliskiej farmie. Lwom podaje się poćwiartowane mięso, tak by maksymalnie wyciszyć instynkt łowcy.

Lwy spokojnie czekały na turystów

Z takimi kijami poruszamy się po parku

Co warto wiedzieć wybierając się na spacer z lwami?

  • żyjące tu osobniki nie są faszerowane żadnymi lekami;
  • zalecane kolory ubioru – odcienie żółtego, należy unikać zwierzęcych printów;
  • nie należy zakładać nic w niebieskim kolorze, ponieważ to przyciąga muchy tse tse, które w tym kolorze widzą padlinę;
  • wchodząc na teren gdzie znajdują się lwy nie wolno mieć ze sobą żadnej torebki a nawet okularów przeciwsłonecznych. Torebki zwierzęta mogą skojarzyć z ukrytym smakołykiem;
  • absolutnie nie wolno dotykać zwierząt ani kucać przed nimi;
  • po rezerwacie poruszamy się z kijem, który cały czas trzymamy przed sobą.

 

 

Jak długo trwa taki spacer? Nie my o tym decydujemy tylko zwierzęta.  Podczas naszego spaceru w pewnym momencie lwica stwierdziła, że wystarczy już  tego łażenia i położyła się na trawie. Opiekunowie zakończyli więc naszą wędrówkę, nie zmuszając zwierzęcia do niczego.

Król Lew

Afrykańskie safari

Drugą atrakcją parku Fathala jest safari, czyli polowanie na zwierzęta. Oczywiście chodzi o fotograficzne polowanie. Odbywa się ono tylko w wydzielonej części gdzie spotkać można wspomnianego wcześniej Kevina, zebry, antylopy, guźce, bawoły… Wytrawne oko przewodnika, który obwozi nas jeepem, pomaga odnaleźć zwierzęta, które swobodnie poruszają się po terenie sawanny. Taka wyprawa trwa około godziny i nie wolno opuszczać samochodu.

 

 

Bilet na spacer z lwami oraz safari to wydatek rzędu około 38000 cefów senegalskich, czyli ok. 60 euro ( luty 2023). Atrakcje te można również zakupić osobno i dostępne są jedynie w porze suchej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy do “Spacer z lwami w Senegalu – jak wygląda jego organizacja?