Kolorowe Jeziorka.


Przebywając na Dolnym Śląsku warto wygospodarować jeden dzień albo chociaż pół by odwiedzić Kolorowe Jeziorka. Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym w miejscowości Wieściszowice. Bardziej jednak są kojarzone z położonymi opodal Rudawami Janowickimi. Cztery kolorowe jeziorka umiejscowione są na północnym zboczu Wielkiej Kopy.

To niezwykle urokliwe miejsce zawdzięczamy mieszkańcom pobliskiej wsi, którzy w XVIII wieku rozpoczęli na tym terenie wydobywanie łupek pirytonośnych. Ze względu na swoje właściwości piryt go do wyrobu czerwonych i brunatnych farb czy jako proszek polerski lub po prostu przerabiano na kwas siarkowy. Z czasem kopalnie przestały funkcjonować i powoli natura zaczęła zagospodarowywać ten teren. Woda zbierała się w skupiska i w ten sposób dzisiaj możemy podziwiać trzy z nich : żółte, purpurowe i błękitne. Przy odrobinie szczęścia możemy dostrzec jeszcze jedno – zielone.

PARKING

W samej wsi znajdziemy kilka płatnych ( często monitorowanych ) parkingów gdzie możemy zostawić auto. Jeśli wybieramy się na spacer z dziećmi, osobami starszymi lub nie do końca jesteśmy sprawni warto skorzystać z ostatniego parkingu przed samym wejściem do Rudawskiego Parkingu Krajobrazowego. Pozostawienie auta to koszt 10 złotych ( gotówka) ale otrzymamy też podręczną mapkę określająca położenie jeziorek.

Dodatkowo przy każdym ze zbiorników znajdują się tablice informacyjne, dzięki którym dowiemy się również o występującej tu przyrodzie czy mieszkających zwierzętach.

Tablice informacyjne

JEZIORKA

Po przekroczeniu bramy wejściowej ( wejście jest bezpłatne) czeka na nas pierwsze z nich: żółte. Położone najniżej i jednocześnie najmłodsze ze wszystkich. Prowadzą do niego dwie drogi, wspomniana wcześniej tuż za wejście do parku oraz druga od strony tak zwanej groty.

Grota

To tunel, wykuty w skale otwór, zwany często grotą. Podczas pory suchej jeziorko często „znika” by powrócić po obfitszych deszczach.

50 metrów dalej znajduje się kolejne – Purpurowe. W jego miejscu w XVIII wieku znajdowała się kopalnia „Nadzieja” ( niem. Hoffnung), która funkcjonowało do 1902 roku. Dziś wyrobisko wypełnia woda będąca roztworem kwasu siarkowego. Obok Jeziorka Purpurowego znajduje się punkt gastronomiczny, miejsce na grilla otwarte oczywiście w sezonie letnim.

Jeziorko Purpurowe

Do kolejnego jeziorka musimy podejść około 600 metrów. Odległość niewielka jednak trzeba wziąć pod uwagę że większość tej trasy pokonamy pod górkę.

Z jednaj strony będziemy mieli piękny iglasty las a z drugiej rozciągać się będą urwiska z pogranicza których możemy obserwować położone poniżej pozostałości kopalni.

Praktycznie ostatnim jeziorkiem na naszej trasie będzie Jeziorko Błękitne zwane również Lazurowym bądź Szmaragdowym. Swój kolor zawdzięcza obecnym tu związkom miedzi.

Jeziorko Błękitne.

To niewielki zbiornik ( średnica około 50 m) jednak jego dno rozciąga się na długość około 400 metrów. Otoczony lasem świerkowym , wszechobecnej zieleni stanowi najpiękniejsze miejsce do wypoczynku w przeciwieństwie do dwóch poprzednich.

Podążając dalej, około kilometra dochodzimy do najwyżej położonego jeziorka – zielonego. Jednak trzeba być szczęściarzem by na nie natrafić. W miejscu gdzie kiedyś znajdowała się kopalnia „Gustaw” niezwykle rzadko pojawia się i równie szybko znika. Jedynie intensywne opady deszczu mogą spowodować jego powrót.

Jeziorko Zielone – zdjęcie ze strony kolorowejeziorka.pl

INFRASTRUKTURA

Teren wokół Kolorowych Jeziorek jest bardzo dobrze zagospodarowany. Na wyznaczonych szlakach możemy uprawiać nordic walking, przemieszczać się rowerami. Przygotowany jest punkt gastronomiczny czy miejsce na grilla. Dodatkowo możemy skorzystać z usług Przewodnika Sudeckiego. W okolicach znajdują się pola namiotowe i kempingowe.

Punkt gastronomiczny .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *