Wyspy Zielonego Przylądka – Informacje praktyczne.


Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag złożony z 10 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Każda z nich jest inna, jednak wszystkie zachwycają różnorodnością krajobrazu, łagodnym klimatem, bogatą historią i przyjaznym nastawieniem mieszkańców. Wraz z Azorami, Wyspami Kanaryjskimi i Maderą tworzą wyspy Makronezji.

Archipelag wysp

Archipelag składa się z 10 zróżnicowanych wysp pochodzenia wulkanicznego. Położone na wodach Oceanu Atlantyckiego, oddalone 450 km od kontynentu afrykańskiego w zdecydowanej większości są zamieszkałe. Część z nich, takie jak Sal czy Boa Vista ( Wyspy Słońca) mają charakter pustynny. To tutaj znajdują się najpiękniejsze piaszczyste plaże. Pozostałe mają typowo górski charakter, z powulkanicznymi skałami. Zaliczają się nich Santo Antäo – słynące z małych, wielkości jaja, mango, papai i grogu, Santa Luiza – jedyna niezamieszkała, São Vicente – to stąd pochodziła słynna piosenkarka, laureatka nagrody Grammy Cesaria Evoria, tutaj odbywa się też największy karnawał. São Nicolau to wyspa o charakterze rolniczym stanowiąca bazę zaopatrzeniową dla całego archipelagu.

Największą wyspą a jednocześnie historycznie najważniejszą jest Santiago, gdzie dziś mieszka ponad połowa mieszkańców archipelagu. Tuż obok znajduje się wyspa Fogo z najwyższym – 2829 m.n.p.m – wulkanicznym szczytem o tej samej nazwie. Fogo znane jest przede wszystkim z kawy i regionalnego wina.

Historia wysp

Wyspy odkryto w 1456 roku i od tego momentu rozpoczął się napływ ludności portugalskiej. W celu zagospodarowania terenów sprowadzono niewolników z Afryki a głównym centrum stała się wyspa Santiago. Dopiero w XIX wieku, dokładnie w 1878 roku, zakazano tu niewolnictwa.

Przez lata archipelag był portugalską kolonią. Taka sytuacja trwała aż do II połowy XX wieku, kiedy to rewolucji goździków w Portugalii wyspy odzyskały niepodległość, tworząc Republikę Zielonego Przylądka.

Nazwa archipelagu

Nazwa Wyspy Zielonego Przylądka może nam błędnie zasugerować, iż jest tu zielono. Niestety tak nie jest. Wywodzi się ona od najbardziej wysuniętej na zachód części Senegalu – przylądka Cabo Verde. Wyspy odkryto później niż kontynent afrykański.

Język

Językiem urzędowym na archipelagu jest język portugalski. Jednak mieszkańcy bardzo często posługują się swoim – kreolskim. Posiada on kilka dialektów i jest mieszanką portugalskiego z włoskim, francuskim lub angielskim.

Dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy.

Nie ma tu jakiś szczególnych wymogów. Wystarczy paszport ważny 6 m-cy od daty powrotu i w obecnych czasach certyfikat COVID/ zaświadczenie o przebytej chorobie/test antygenowy lub PCR. Od 2019 roku nie ma wymogu wizowego. Na wyspy, dokładnie na Sal, można się dostać drogą lotniczą. Z w\Warszawy odbywają się loty bezpośrednie( czarterowane).

Telefon i Internet

Korzystając z telefonu warto zapoznać się z cennikiem usług, bo tanio nie jest. Co do Internetu – dostępny jest na każdej wyspie, jest też sporo miejsc (hotele, restauracje, bary) z darmowym WiFi. Jeśli potrzebujemy większej dostępności to na lotnisku można się zaopatrzyć w kartę SIM. Przykładowo w sierpniu 2021 roku karta 5 MB kosztowała 12 Euro, 10 MB – 25 Euro.

Strefa czasowa i elektryczność

Na archipelagu wysp nie jest wymagany adapter. Wszędzie występują standardowe gniazdka 220 V.

Wyspy znajdują się w innej strefie czasowej niż Polska. Oznacza to dwie godziny różnicy zimą (-2) a trzy latem (-3).

Służba zdrowia

Na wyspach obowiązuje jedna zasada: Nie wolno chorować! Turystyczna wyspa Sal dysponuje jednym lekarzem i podstawową opieką około medyczną. Złamanie urasta do rangi problemu i wymaga transportu do Europy. Cały archipelag, dla przypomnienia 9 wysp jest zamieszkałych, posiada 2 lekarzy do dyspozycji turystów.

Flaga Republiki Zielonego Przylądka

Flaga Archipelagu ma znaczenie symboliczne. Kolor niebieski symbolizuje wodę i niebo. Biały odzwierciedla pokojowe nastawienie tego rejonu a przecinający go czerwony pasek to hołd osobom, które oddały życie za wyspy i niewolnikom. Widocznych 10 gwiazdek odnosi się do 10 wysp archipelagu.

Waluta

Oficjalną walutą wysp jest escudo ( CUE). Jest to waluta niewymienialna w Polsce ale i na miejscu możemy mieć problem z jej wymianą na euro. Zazwyczaj taka praktyka nie jest stosowana na wyspach. Ze względu na turystyczny charakter terenu bez problemu dokonamy płatności w euro. I nie ma większej różnicy czy posłużymy się walutą lokalną czy międzynarodową. Warto nadmienić, że dolary nie są tu akceptowane.

Na największej turystycznej wyspie Sal znajduje się bank i kilka bankomatów, które wypłacają tylko gotówkę w escudo.

Przemieszczanie się

Teoretycznie między wyspami można się przemieszczać. Jednak w okresie „pandemii” jest to bardzo utrudnione. Po pierwsze, by dostać się na jakąkolwiek wyspę poza Sal, wymagany jest wynik testu i to bez względu na to czy posiadamy szczepienie.

Po drugie – ograniczone możliwości. Pomiędzy wyspami można przemieszczać się w dwojaki sposób, samolotem – ceny wahają się w granicach 200 Euro a za transport lotniczy odpowiada jedna firma Binter Cabo Verde. Jeśli zdecydujesz się na taką wyprawę to wszelkie informacje znajdziesz tutaj https://www.bintercanarias.com/eng/information/praia .

Druga droga to droga morska. Obecnie statki przemierzają drogę od wyspy do wyspy i dodarcie na konkretną z nich może zając nawet 18 godzin.

W przypadku gdy sami chcemy zwiedzić wyspę warto rozważyć wynajem samochodu. Ceny rozpoczynają się od 50 Euro+ paliwo. Wymagana jest również kaucja – od 200 Euro. Niestety wypożyczalnie mają ograniczoną flotę, z tego powodu warto to załatwić wcześniej. Ceny w hotelach i punktach samochodowych są identyczne. Jeśli jesteśmy w jakiejś miejscowości na wyspie Sal to można skorzystać z wypożyczalni rowerów z silniczkiem). To doskonała forma na niespieszne zapoznanie się z okolicą

Pogoda

Wyspy charakteryzują się łagodnym klimatem. Tak naprawdę tu zawsze jest ciepło, średnia temperatura oscyluje wokół 25 – 27 º C. Nie zawiedzie Was również temperatura wody, która zawsze jest w granicach 24 º C. Na archipelagu występują dwie pory_ such, od listopada do czerwca i deszczowa – od lipca do października. W porze deszczowej nie należy spodziewać się ulewnych deszczy. To raczej krótkotrwałe i dośc niewielkie opady przeplatane słońcem

 

Religia

Zdecydowana większość mieszkańców wysp jest wyznania katolickiego – 79 %. Niewielki odsetek stanowią wyznawcy protestantyzmu. Miałam okazję uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej. Kościół otwarty jest na turystów do tego stopnia, że przygotowane są w kilku językach fragmenty Pisma Św. I goście są zapraszani do ich przeczytania podczas nabożeństwa. Całość okraszona jest żywą muzyką i spontanicznymi reakcjami wiernych. Nawet jeśli nie jesteś wierzącą osobą, warto przyglądnąć się całemu obrzędowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *